+38 (057) 754-38-64
  +38 (0572) 93-01-16
UA | ENG | RU
 

Українська торгівля в новій реальності. Як регіони країни пережили старт ЗВТ з ЄС

 12.06.2016

Источник: http://www.eurointegration.com.ua

Запуск повноцінного режиму вільної торгівлі з Євросоюзом різко вплинув на статистику зовнішньої торгівлі України.

За останні роки зміни такого масштабу за короткий термін спостерігалися лише в середині 2014 року – після початку дії автономних преференцій Євросоюзу і перших торговельних обмежень РФ.

"Європейська правда" продовжує відстежувати, як зміна торгових векторів впливає на українські регіони. Ця статистика Держстату не публікується на центральному сайті відомства, проте дуже показово ілюструє, наскільки швидко різні частини країни адаптуються до нової економічної реальності.

Перше, на що варто звернути увагу –

в Україні не залишилося областей, де частка експорту в країни СНД перевищує 50%.

Останньою областю, що зберігала таку високу залежність від російського ринку, була Харківщина.

Однак нові російські обмеження, введені після старту ЗВТ з ЄС, призвели до зниження частки СНД до 38%.

Трохи вищою – 42% – частка експорту в СНД залишається в Сумській області. І нарешті, ще в двох областях: Чернігівській і Миколаївській, частка експорту в країни СНД, хоча й перевищує "європейський", поступається поставкам до "третіх країн".

Водночас у структурі експорту 11 українських областей частка поставок до європейських країн перевищила 50%.

Серед них – 9 західноукраїнських областей, що загалом логічно, адже саме захід країни першим показав зростання експорту в ЄС. Новий рекорд – у Закарпатській області частка поставок до Європи досягла 93% від усього експорту (а в СНД, відповідно, 2%).

Однак частка поставок до ЄС перевищила 50% ще в двох областях: Донецькій та Луганській. Якщо досі європейці боялися укладати договори з компаніями з Донбасу, побоюючись загострення військових дій, то тепер цей страх поступово зникає.

Особливо це показово на прикладі Луганської області, де за останні роки експорт впав більш ніж в 20 разів. Така низька база порівняння дозволяє демонструвати зростання експорту навіть до країн СНД.

Однак експорт в Європу в першому кварталі зріс більш ніж у 10 разів! Це дозволяє називати Луганщину "лідером євроінтеграції".

Дуже важливо, що зростання частки експорту в ЄС досягається не тільки і не стільки за рахунок зниження частки СНД, але й завдяки абсолютному зростанню експорту.

За підсумками 2015 року зростання експорту в ЄС фіксувалося лише у шести областях. І це при тому, що лише в Миколаївській і Вінницькій це зростання перевищило 10%.

За підсумками першого кварталу 2016 року зростання експорту в ЄС фіксується в 11 областях. З них 9 показують збільшення у понад 10%.

К списку

← к списку событий